ممکن است یک وب سایت عالی داشته باشید که مملو از صفحات پر محتوا و سایر عناصر وب سایت است. با این حال، در یک روز خوب، متوجه میشوید که تعدادی از صفحات وب سایت شما هنوز در جستجوی گوگل ایندکس نشده اند. خبر خوشحال کننده!!! این که، شما تنها کسی نیستید که با این مشکل دست و پنجه نرم میکنید.

دلایل اصلی ایندکس نشدن سایت در گوگل چیست ؟

مشکل ایندکس نشدن سایت یک نگرانی کاملاً رایج در بین صاحبان وب سایت و بازاریابان دیجیتال است. دلایل متعددی ممکن است گوگل را از فهرست کردن صفحات وب باز دارد. ما در اینجا تعدادی از این دلیل ها را لیست می کنیم. در ادامه بخوانید تا بدانید چگونه این مشکلات را برطرف کنید و به گوگل اجازه دهید دوباره صفحات وب سایت شما را ایندکس کند؛ پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 ۱. شما از URL اشتباه استفاده می کنید

این می تواند اولین دلیل نادیده گرفته شدن توسط گوگل باشد. احتمالاً از آدرس URL اشتباهی استفاده می کنید یا به درستی تنظیم نشده است. این دلیل ممکن است مانع از ایندکس شدن وب سایت شما توسط گوگل شود.

بررسی کنید که آیا URL با Https شروع می شود یا خیر. با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ می توانید صفحات را از نسخه WWW مربوطه خود، به دامنه مربوطه خود برگردانید. این باعث می شود کاربران شما به دامنه فیزیکی شما هدایت شوند. همچنین برای دیده شدن بیشتر و رتبه بندی ارگانیک، نام دامنه مناسب ضروری است.

 ۲. وب سایت شما با موبایل سازگار نیست

داشتن یک وب سایت سازگار با موبایل نه تنها برای رتبه بندی و ترافیک ضروری است، بلکه ایندکس شدن سایت توسط گوگل را نیز بهبود می بخشد. صرف نظر از کیفیت محتوا و بهینه سازی وب سایت، یک وب سایت در صورتی که برای مشاهده محتوا در گوشی هوشمند یا تبلت بهینه نشده باشد، می تواند افت قابل توجهی در رتبه و ترافیک داشته باشد. بهینه سازی یک وب سایت برای موبایل نیاز به درک فنی عمیقی دارد. این فراتر از افزودن CSS Media Queries ها است.

ما به شما توصیه می کنیم حتما این مورد را جدی بگیرید زیرا تقریبا به اساسی ترین دلیل هایی تبدیل شده است که گوگل قبل از ایندکس کردن سایت و مطالب شما به آن توجه میکند. همچنین میتوانید از ” ابزار بررسی Mobile-Friendly Test گوگل ” برای بررسی موبایل فرندلی بودن سایت خود استفاده کنید.

reasons why google isnt indexing your site 01 - چرا مطالب سایت من در گوگل ایندکس نمیشود

 ۳. وب سایت شما از کدنویسی پیچیده استفاده می کند

اگر وب سایت شما بر اساس کدی ساخته شده باشد که توسط ربات های گوگل قابل تشخیص نباشد، گوگل از فهرست کردن آن خودداری می کند. اگر زبان برنامه نویسی شده آن قدیمی باشد، می تواند باعث بروز مشکلاتی در خزیدن و نمایه سازی توسط ربات های گوگل شود.

تجزیه و تحلیلی را با استفاده از ابزار معرفی شده در بالا اجرا کنید تا ببینید آیا مشکلی با جاوا اسکریپت یا سایر کدهای وب سایت وجود دارد یا خیر؟ این ابزار همچنین چندین منبع و دستورالعمل ارائه می دهد تا به شما در رفع اشکالات کدنویسی کمک کند.

پیشنهاد ما به شما ساخت سایتی با استفاده از CMS وردپرس میباشد.

 ۴. سرعت بارگذاری وب سایت شما پایین است

reasons why google isnt indexing your site 02 - چرا مطالب سایت من در گوگل ایندکس نمیشود
Slow connection as a snail

گوگل وب سایت هایی را که بارگذاری ضعیف و کند دارند دوست ندارد. چنین وب سایت هایی از نظر رتبه بندی ارگانیک و ترافیک موفق نمی شوند. سرعت بارگذاری یک وب سایت در صورتی ضعیف نامیده می شود که بارگذاری آن بیش از سه ثانیه طول بکشد. سرعت وب سایت ممکن است به دلایل متعددی علاوه بر محتوای سنگین و سرور قدیمی کاهش یابد.

ابزارهایی در دسترس هستند که می توانند به شما در شناسایی بخش هایی که برای بهبود سرعت آن نیاز به بیشترین توجه است، کمک کنند. ابزار بررسی سرعت صفحات سایت ، وب سایت را بر اساس پنج روش برتر عملکرد تجزیه و تحلیل می کند و پیشنهاداتی برای بهینه سازی بیشتر سرعت ارائه می دهد که بر اساس یافته ها، می توانید ترفندهایی را برای رفع مشکلات اجرا کنید.

 ۵. وب سایت شما دارای محتوای کم کیفیت است

محتوای با کیفیت همیشه برای رتبه بندی وب سایت بسیار مهم بوده است. اکنون موتورهای جستجو کیفیت محتوا را به فرکانس یا طول محتوا ترجیح می دهند. محتوای ضعیف و مبهم می تواند شانس شما را برای رسیدن به ۲۰ رتبه برتر کاهش دهد.

اگرچه کارشناسان تعداد کلمات را به عنوان یک عامل رتبه‌بندی تأیید نمی‌کنند، مشاهده می‌شود که محتوای با تعداد بیش از ۱۰۰۰ کلمه در مقایسه با پستی که کمتر از ۱۰۰۰ کلمه دارد، عملکرد خوبی دارد. علاوه بر تعداد، ارتباط محتوا و نزدیکی آن به هدف جستجوی کاربر نیز مهم است.

اطمینان حاصل کنید محتوایی که تولید می کنید برای خوانندگان آموزنده و ارزشمند باشد. محتوا باید به درد کاربران شما بپردازد. علاوه بر این، موضوع محتوا نیز باید به اندازه کافی متفاوت از سایت های دیگر باشد که در همان زمینه کار می کنند.

 ۶. وب سایت شما نقشه سایت ندارد

reasons why google isnt indexing your site 03 - چرا مطالب سایت من در گوگل ایندکس نمیشود

نقشه سایت شامل لیست کاملی از صفحات موجود در وب سایت شما می باشد. همچنین راهی برای اطلاع رسانی به گوگل در مورد محتوایی است که در وب سایت خود دارید.

با ایجاد نقشه سایت برای وب سایت خود، مطمئن خواهید شد که هر صفحه در وب سایت شما توسط کنسول جستجوی گوگل خزیده و ایندکس میشود. همچنین این یک راه خوب برای اطلاع رسانی به گوگل در مورد صفحات مهم وب سایت شما است. اکنون نقشه های سایت با فرمت XML قالب ترجیحی موتور های جستجو برای نقشه های سایت هستند.

 ۷. ایجاد فایل robots.txt برای سایت

فایل Robots.txt یک فایل متنی است که صاحبان وب سایت می توانند آن را ایجاد کنند تا به ربات های موتور جستجو نحوه خزیدن و فهرست بندی صفحات (ایندکس کردن) در سایت خود را بگویند و معمولاً در پوشه اصلی وب سایت شما ذخیره می شود.

همچنین می توانید چندین خط دستورالعمل برای مجاز یا غیرمجاز کردن URL های خاص داشته باشید و چندین نقشه سایت اضافه کنید. اگر URL را غیر مجاز قرار ندهید (Allow)، ربات‌های موتور جستجو فرض را بر این میگیرند که مجاز به خزیدن در آن مسیر و لینک هستند.

 

امیدواریم این مقاله به شما در پاسخ به سوال : چرا مطالب سایت من در گوگل ایندکس نمیشود کمک کرده باشد؛ همچنین شما نیز اگر روشی را برای این کار میدانید، میتوانید در بخش نظرات همین پست با ما در اشتراک بگذارید تا با نام شما در این مقاله منتشر شود.