cPanel چیست؟ سی پنل، در اصل یک پنل کنترلی برای مدیریت سرویس میزبانی شماست و شامل کلیه بسته‌های سایت‌های میزبانی شده توسط jeyserver می‌باشد. نکته مهم این است؛ که این کنترل پنل بدلیل رابط کاربری ساده، به افراد تازه کار نیز اجازه می‌دهد؛ تا بدون نیاز به مهارت‌های فنی پیشرفته، همه جوانب میزبانی خود را مدیریت کنند.

بیشتر افراد از cPanel برای کارهای اساسی و روزمره، مانند مدیریت ایمیل خود استفاده می‌کنند. کارهایی مانند ایجاد حساب کاربری ایمیل، تنظیم و تغییر گذرواژه‌ها، ایجاد ایمیل‌های پاسخ خودکار، با میزبانی cPanel بسیار آسان است.

برخی دیگر از ویژگی‌های میزبانی cPanel، مواردی مانند تنظیم دامنه‌های پارک شده (که در آن می‌توان یک نام دامنه یا چندین نام دامنه را به یک نام دامنه اصلی هدایت کرد) و دامنه‌های چندگانه می‌باشد؛ در نتیجه با استفاده از دامنه‌های جانشین می‌توان اشتباهات تایپی کاربران را اصلاح کرده و همچنین چندین نام دامنه را تحت یک حساب میزبانی نمود.

cPanel چیست

مزایای میزبانی cPanel

استفاده از cPanel برای خدمات میزبانی مشترک و برای کارهای مدیریتی روزمره برای سرورهای خصوصی مجازی و سرورهای اختصاصی بسیار رایج است. در اینجا برخی از مزایای اصلی آن بیان می‌شود:

بسیار محبوب و رایج: cPanel یک پنل کنترل استاندارد صنعتی برای میزبانی‌های سیستم عامل‌های لینوکسی است.

مقیاس پذیر: cPanel را می‌توان برای میزبانی مشترک، میزبانی کارپرداز، سرورهای خصوصی مجازی و سرورهای اختصاصی استفاده کرد. برای کارپردازان، سرورهای خصوصی مجازی و سرورهای اختصاصی، مدیریت سرور cpanel از طریق رابط WHP cPanel انجام می‌شود.

کم هزینه: لایسنس‌های cPanel گران نیست. اگر برروی یک پلتفرم میزبانی مشترک هستید، شرکت میزبان شما (jeyserver) مجوز را پرداخت می‌کند.

عدم محدودیت در لایسنس: برخلاف برخی از کنترل پنل‌ها، cPanel محدودیتی در تعداد سایت‌هایی استفاده شده با یک لایسنس ندارد.

نصب آسان: برای نصب آن، تنها باید پس از راه اندازی سرور لینوکس خود، اسکریپت نصب cPanel را اجرا نمایید.

ایمن و آسان برای نگه داری: به روز و ایمن نگه داشتن cPanel، بسیار ساده است.

 

استفاده آسان: در عین داشتن ویژگی‌های پیشرفته، یادگیری cPanel بسیار آسان است و مبتدیان به راحتی می‌توانند، کارهای اصلی مانند ایجاد حساب‌های ایمیل را با استفاده از آن اجرا نمایند.

بسیار کاربردی: cPanel به مدیران وب سایت اجازه می‌دهد؛ تا با نصب سریع یک نرم افزار قابلیت‌های بیشتری را به وب سایت‌های خود اضافه کنند. بدین صورت، اضافه کردن یک وبلاگ یا نرم افزار تجارت الکترونیک بسیار ساده است.

 

قابلیت حمل (انتقال آسان): انتقال از یک سرور cPanel به دیگری بسیار آسان است. این امر در صورت نیاز به انتقال هاست از یک تأمین کننده به دیگری بسیار مهم است.

تهیه آسان نسخه پشتیبان: cPanel شامل تعدادی گزینه‌های پشتیبان برای محافظت از اطلاعات ارزشمند شما است. این نرم افزار همچنین بصورت یکپارچه با نرم افزار پشتیبان‌گیری شخص ثالث مانند r1soft/idera ادغام می‌شود.

سرویس خدمات ارزش افزوده: cPanel دارای برنامه‌های شخص ثالثی است؛ که در صورت استفاده از سرور خصوصی مجازی یا سرور اختصاصی می‌تواند؛ خدمات ارزش افزوده را نیز شامل شود.

دارای ویژگی‌های پیشرفته: cPanel علاوه بر فعالیت‌های روزمره مانند مدیریت ایمیل، بسیاری از ویژگی‌های پیشرفته مانند مدیریت سوابق DNS، تنظیم پایگاه داده و غیره را نیز ارائه می‌دهد.

 

cPanel دارای ویژگی‌های بسیاری است. اگر شما یک کاربر تازه کار باشید، احتمالاً فقط با برخی از آنها آشنا هستید. در ادامه برخی از ویژگی‌های اصلی شرح داده می‌شود.

cPanel چیست

مدیریت ایمیل

cPanel مدیریت ایمیل شما را آسان می‌کند. ایجاد، ویرایش و حذف حساب‌های ایمیل با cPanel آسان است. می‌توانید رمز عبور خود را تغییر دهید، محدودیت ذخیره سازی ایمیل‌ها را تنظیم کرده و صندوق دریافت ایمیل خود را با کلاینت ایمیل مورد علاقه خود مانند Outlook تنظیم نمایید. حتی می‌توانید ایمیل‌های خود را تنظیم کنید؛ تا به حساب GMail شما برود. اگر می‌خواهید در هر زمان به ایمیل‌های خود دسترسی داشته باشید، می‌توانید به راحتی این کار را با استفاده از وبمیل از طریق هر دستگاه متصل به اینترنت انجام دهید.

cPanel چیست

مدیریت فایل

cPanel چیست

پنل، مجموعه کاملی از ابزارهای مدیریت فایل را داراست. در حالی که جایگزینی برای یک ابزار FTP حرفه ای نیست، پنل به شما امکان می‌دهد؛ تا فایل‌ها را بارگذاری کرده، ایجاد، حذف و یا در پوشه‌ها سازماندهی نمایید. همچنین به شما اجازه می‌دهد، مجوزهای فایل را تغییر دهید. به طور کلی پنل، ویژگی‌های اصلی لازم برای مدیریت فایل‌هایتان را به شما می‌دهد. همچنین می‌توانید نسخه‌های پشتیبان خود (چه جزئی چه کامل) را با cPanel File Manager مدیریت کنید.

cPanel چیست

مدیریت دامنه

cPanel چیست

در cPanel مجموعه‌ای عالی از ابزارها برای مدیریت مؤثر دامنه‌های خود دارید. به عنوان مثال، می‌توانید دامنه‌های پارک شده را تنظیم کنید؛ تا به هر دامنه از دامنه‌های شما تغییر مسیر دهند، یا می‌توانید دامنه‌های چندگانه ایجاد نمایید؛ تا هزینه میزبانی خود را کاهش دهید. همچنین می‌توانید زیر دامنه‌هایی را تنظیم کنید و تنظیمات منطقه DNS خود را از طریق cPanel مدیریت نمایید.

cPanel چیست

امنیت

cPanel امنیت بالا و پیشرفته ای را برای شما به ارمغان می‌آورد؛ چه بخواهید گواهی SSL را نصب کنید (برای امنیت بیشتر و SEO بهتر توصیه می‌شود)، چه آدرس‌های IP را مسدود کنید یا حالت ModSecurity را تنظیم نمایید.

cPanel چیست

پایگاه‌های داده

cPanel چیست

cPanel دارای طیف وسیعی از ویژگیهای مدیریت پایگاه‌های داده است. cPanel معمولاً با MySQL به صورت استاندارد پیکربندی می‌شود؛ اما می‌تواند از Percona نیز استفاده کند، که یک ابزار جایگزین متن باز و سریع در پایگاه داده برای MySQL است. همچنین می‌توانید با استفاده از PHPmyAdmin پایگاه داده‌های خود را مدیریت نمایید.

cPanel چیست

سایر نرم افزارها

cPanel شامل تعدادی نرم افزار مفید دیگر که از قبل نصب شده اند نیز می‌باشد. همچنین به عنوان یک سازنده وب سایت حرفه ای شامل گزینه‌های پیشرفته برنامه نویسی مانند Ruby برروی Rails و RubyGems می‌باشد.

cPanel چیست

ابزارهای پیشرفته

cPanel همچنین طیف وسیعی از ابزارها را برای کمک به کاربر در مدیریت بهتر وب سایت داراست. به عنوان مثال، شما می‌توانید کارهای تکراری (به عنوان مثال ایجاد فاکتور روزانه) را با استفاده از CRON Job به طور خودکار انجام دهید. یا می‌توانید صفحات خطای سفارشی مانند صفحه ۴۰۴ یا عیب یابی مشکلات DNS را تنظیم کنید.

cPanel چیست

معیارها

در حالی که بیشتر وب سایتها از ابزارهای Google Analytics و Google Webmaster برای تجزیه و تحلیل ترافیک وب سایت شان استفاده می‌کنند، cPanel معیارهای مفیدی مانند گزارش خطاها، استفاده از پهنای باند و دسترسی را برای کاربر ارائه می‌نماید.

cPanel چیست

سرعت بخشیدن و ایمن کردن وب سایت

CloudFlare یک شبکه تحویل محتوا (CDN) است؛ که شامل مجموعه ای از سرورهای توزیع شده مستقر در سراسر جهان می‌باشد. هدف CDN فراهم آوردن دسترسی و کارایی بالا با ذخیره کردن حافظه پنهان صفحات وب استاتیک از سایت کاربر به شبکه سرورهای آنها است. این کار ۳ مزیت مهم دارد:

  • بارگذاری سریعتر وب سایت‌ها (تا ۲ برابر سریعتر)
  • استفاده از پهنای باند کمتر
  • بهبود امنیت (CloudFlare حملات مخرب را تشخیص داده و از آن جلوگیری می‌کند)

cPanel چیست

همکاری متخصصین cPanel و اسپم برای جلوگیری از هرزنامه‌ها

cPanel چیست

متخصصین شناسایی اسپم‌ها، کلیه ترافیک ایمیل‌های وارد شده به سرور میزبانی را تجزیه و تحلیل می‌نمایند. الگوریتم‌های قدرتمند cPanel یاد می‌گیرند، اسپم‌ها را قبل از اینکه حتی به صندوق ورودی کاربر وارد شود، متوقف نمایند.

فیلتر ضد اسپم بیش از ۹۹٫۹٪ از اسپم‌ها را قبل از مواجهه با صندوق پستی کاربر متوقف می‌کند. این فیلتر اگرچه یک سرویس ارزش افزوده است؛ اما یک روش بسیار مقرون به صرفه برای محافظت از صندوق ورودی کاربر و کاهش برخورد مداوم کاربر با هرزنامه‌ها است.