دو ویرایشگر قدرتمند و رایج در خط فرمان با نام‌های Vim و Emacs هستند که منحنی یادگیری بالایی دارند و معمولاً برای کاربران مبتدی استفاده از آن‌ها آزار دهنده است. برای کسانی که هیچ تسلطی به Vim یا Emacs ندارند، Nano ویرایشگر محبوبی به حساب می‌آید.

استفاده از ویرایشگر nano برای مشاهده فایل‌های بزرگ به منظور پیمایش دستی از یک خط به خط دیگر دشوار است. رویکردهایی وجود دارد که در آن‌ها می‌توانید به راحتی شماره خط مورد نظر را تعیین کرده و مستقیماً به خط مورد نظر منتقل شوید.

این راهنما به شما کمک می‌کند تا یک عملیات پرش را انجام داده و به یک خط خاص در ویرایشگر متن nano بروید.

 

 

روش اول:

چنانچه فایل مورد نظر خود را باز نکرده باشید، این روش به شما کمک می‌کند. اما، به محض باز کردن فایل با ویرایشگر nano، می‌توانید از روش دوم استفاده نمایید.

دستور زیر را در ترمینال خود تایپ کنید تا فایل شما در ویرایشگر نانو باز شود:

sudo nano +LineNumber xyz.txt

LineNumber را می‌توانید با شماره خط مورد نظر خود برای پرش جایگزین کنید. با این کار، ویرایشگر nano با فایل مشخص شده باز می‌شود و مکان‌نما به خط مورد نظر شما اشاره می‌کند.

 

 

روش دوم:

چنانچه قبلاً فایل را با ویرایشگر nano باز کرده باشید، می‌توانید از این روش برای رفتن به خط مورد نظر خود استفاده نمایید.

بدین منظور روی کلیدهای ترکیبی Ctrl، Shift و – کلیک کنید. مشاهده خواهید کرد که ویرایشگر nano از شما می‌خواهد شماره مورد نظرتان را وارد نمایید. پس از وارد کردن شماره خط و فشردن کلید Enter، مکان‌نما به آن خط پرش خواهد کرد.