RAID 10 چیست؟ یکی از پرسش هایی که اغلب در بین کاربران در ذهنشون ایجاد میشه و خیلی هم مزمن(!) میشه این هست که Raid 10 با Raid 1+0 چه تفاوت و شباهت هایی داره؟ در مجموع باید گفت که Raid کلاً خیلی باحاله! فرقی هم نمی کنه که کدومش باشه، کلاً دوست داشتنیه. چرا؟ چون یه جاهایی همچین شما رو نجات میده که فکرشم نمی کنید! بله. اما چه تفاوتی بین Raid 10 و Raid 1+0 وجود داره؟

Raid 10 را بهتر بشناسیم!

این پرسشی هست که خیلی ها از خود من پرسیدن و خیلی ها هم حتماً تو ذهنشون هست، همونطور که قبلاً در ذهن من هم بوده. باید بگم که این دو Raid یکی هستند و تنها در نحوه نام گذاری متفاوت از هم هستند. به تعبیری میشه اینکه بعضی ها میگن Raid 10 (هم ده میگن و هم یک صفر) و بعضی ها میگن Raid 1+0 . پس تا اینجا هر دوی این ها یکی هستند. 🙂

حالا این Raid 10 چطور کار می کنه؟ این نوع حداقل به چهار دیسک نیاز داره که می تونه HDD باشه یا سالید، فرقی نداره. همونطور که در تصویر بالا می بینید در این نوع فرض بر این هست که ما ۶ تا دیسک داریم. از اونجایی که فلسفه این نوع بهره گیری از دو نوع Raid هست پس ما اول دو تا دو تا دیسک های خودمون رو گروه بندی می کنیم تا اطلاعات ما Mirror هم بشه. اما نکته ای که در عکس هست اینه که در هر گروه بخشی از داده ها قرار گرفتن. یعنی چی؟

یعنی اینکه اگر ما مثلاً ۱۵۰ گیگ می خوایم اطلاعات وارد کنیم، از اونجاییکه از Raid صفر برای بالا بردن سرعت می خوایم استفاده کنیم و در این تصویر ما سه تا دیسک داریم (درسته که ۶ تا هست اما وقتی دسته بندی بشه در واقع میشه ۳ تا دیسک) اطلاعات ما تقسیم بر ۳ میشه و بر روی هر هارددیسک ۵۰ گیگابایت اطلاعات ذخیره میشه که این موضوع باعث میشه سرعت نوشتن اطلاعات در این حالت به سه برابر برسه. چقدر خوب. 🙂 اگر هر کدوم از هاردها هم به رحت ایزدی به پیونده یکی دیگه هست که داده ها رو ذخیره کرده باشه پس جای نگرانی نیست.

Raid 10 را بهتر بشناسیم!

از مزیت های این Raid سرعت و قابلیت اطمینان هست چون اگر یکی از هاردها از بین بره دیگری هست. اما از معایبش هم این هست که دقیقاً ۵۰ درصد از ظرفیت شما مورد استفاده قرار نخواهد گرفت (حتی بیشتر از Raid 5 و ۶) و این موضوع افزایش هزینه رو در بر خواهد داشت

منبع: توسینسو